26 i 27 stycznia 2019 roku, w Gliwicach, w klubie Spirala, odbyła się 11 edycja Portalconu – konwentów dla fanów, gości i współpracowników Portal Games. Możemy z przyjemnością ogłosić, że impreza pobiła wszelkie dotychczasowe rekordy, zarówno jeśli chodzi o liczbę odwiedzających, jak i rozmach realizacji. Nie ma się czemu dziwić – ten Portalcon był wyjątkowy, bo w jego trakcie Portal Games oficjalnie obchodziło swoje 20-lecie istnienia.

Dziękujemy fanom

Tym samym impreza otwierała nasz cykl 20 wydarzeń na 20-lecie. W 2019 roku mamy dla was jeszcze wiele w zanadrzu, ale póki co skupmy się na Portalconie. Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przybili. Fanów odwiedziło nas w tym roku ponad 250 osób! Do tego doliczyć należy przedstawicieli mediów, gości specjalnych, ekipę Portalu i zawodników biorących udział w turnieju Neuroshimy – i okażę się, że w tym roku na Portalconie bawiło się w sumie ponad 500 osób! Spotkaliśmy się w Spirali dla Was i to wy uczyniliście ten czas przyjemnym i wartym wspólnego spędzenia. Dzięki za wspólne granie, życzenia, wspomnienia i nakręcanie nas na kolejne miesiące.

Dziękujemy gościom

Dziękujemy za zdjęcie https://www.facebook.com/bialikart-244216088990220/

Chcielibyśmy też oficjalnie podziękować naszym znamienitym gościom specjalnym. Odwiedzili nas Marcin Blacha (współautor Monastyru, Neuroshimy RPG, a także projektant, scenarzysta i reżyser fabuły serii gier o Wiedźminie), Michał Oracz (Neuroshima HEX, Monolith Arena, Cry Havoc), Adam Wieczorek (redaktor działu Zew Cthulhu w magazynie Portal), Tomasz Barański (redaktor magazynu Portal i działu Zew Cthulhu), Piotr Haraszczak (redaktor naczelny Gwiezdnego Pirata), Marcin Karbowski (Neuroshima Tactics), Michał Walczak (Cry Havoc, Hexogłówki, development), Mariusz Gandzel (ilustrator) oraz Tomasz Jędruszek (ilustrator). Tak znamienite grono tworzyło istotną część 20-letniej historii Portalu, i bez talentu i wsparcia tych osób wydawnictwo nie byłoby dzisiaj tym, czym jest (a wierzymy, że jest nieźle). Wymienieni goście wzięli udział w specjalnym wystąpieniu, podczas którego wspominali swoje czasy pracy w Portalu.

Nowości wydawnicze na 2019 rok

Jednym z głównych punktów programu Portalconu jest zawsze prezentacja nowości wydawniczych, jakie Portal Games ma zamiar w danym roku wydać w Polsce i na świecie. Tym razem wystąpienie Ignacego Trzewiczka zostało podzielone na dwie części. W sobotę o 11:00 prezes Portalu ogłosił nowości wydawane na licencji, podziękował także fanom za doskonałe przyjęcie i sukces Detektywa w Polsce, ogłaszając jednocześnie marcową datę premiery pierwszego rozszerzenia: Zbrodni L.A.

Prezentacja nowych gier i nowości wydawniczych Portalu odbyła się o godzinie 16:00. Tym razem w języku angielskim, ze względu na transmisję na cały świat, Ignacy ogłosił nowe produkty z linii wydawniczej Osadników, Detektywa, trzecią edycję Prêt-à-porter, a także kilka niespodzianek. Jedną z nich jest integracja zasad do gier Portalu z Alexą Amazonu. Wirtualny asystent ma wyjaśniać wątpliwości w zasadach i zastępować instrukcję, zwiększając płynność rozgrywki.

Wspomnienia

Wspomnienia były ważnym motywem przewodnim tego Portalconu. Przez cały czas trwania imprezy udostępnialiśmy graczom archiwalne egzemplarze gier takich jak Machina, Witchcraft, Prêt-à-porter i innych tytułów z zamierzchłej przeszłości. Na terenie imprezy rozsiane były w antyramach prototypy wielu planszówek Portalu. Specjalną gablotę przyozdabiały wygrane nagrody. Naturalnie bieżące tytuły Portalu również były dostępne i na wielu stołach gracze mogli zagrać w Aeon’s End, Monolith Arenę czy Ex Libris.

Świętujemy 20 urodziny Portalu


Dziękujemy za zdjęcie https://www.facebook.com/bialikart-244216088990220/

Nowości wydawnicze to ważne wydarzenia na każdym Portalconie, ale tym razem, podczas 11 edycji, mieliśmy w zanadrzu coś jeszcze większego. O 17:00 Ignacy Trzewiczek wyszedł na scenę i oficjalnie ogłosił, że Portalowi stuknęło 20 lat na karku. Nadszedł czas na celebrację, życzenia i podziękowania.

Nie zabrakło obowiązkowego tortu i szampana. Tort był szczególnie wyjątkowy, bo w klimacie Osadników.

A po całym tym szaleństwie było jeszcze after party w hotelu Łabędy, gdzie planszówki były grane do późnych godzin nocnych. I tak wyglądała sama sobota!

2Pionki, piłka i Neuroshima

W niedzielę na Portalconie również nie zabrakło atrakcji. Od samego rana trwały rozgrywki Mistrzostw Polski w Neuroshimę HEX! 3.0, o których więcej szczegółów pojawi się w osobnej relacji. Oprócz tego po południu nagrywaliśmy odcinek podcastu 2Pionki z udziałem publiczności oraz gościnnym głosem Jakuba Łapota. W międzyczasie sportowcy Portalu stawili czoła zespołom fanów i na pobliskim boisku toczyli boje. Zimno nie przeszkodziło im rozegrać kilku meczy.

Dziękujemy mediom

Portalcon to także impreza dla mediów plaszówkowych. W tym roku odwiedzili nas oni wyjątkowo licznie. Recenzenci, blogerzy, vlogerzy, wszystkim dziękujemy za przybycie i ogrywanie naszych prototypów oraz nowości 2019. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok, o tej samej porze 😉

Ekipa Portalu

Koniec końców Portalcon był ogromnym sukcesem. Ekipa Portalu, choć zmęczona, wróciła do domów zadowolona. Mamy nadzieję, że podobne odczucia mieli nasi fani i goście. Ignacy na pewno był szczęśliwy po zgromadzeniu tylu ciastek.

Liczymy, że za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie. A teraz czas wracać do pracy i wydać te wszystkie gry, które zapowiedzieliśmy, aby 20 rok Portalu był jeszcze bardziej udany od poprzedniego!